Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski - Pomnik Niepodległości
Strona Główna > Kościół i kaplice > Pomnik Niepodległości

Pomnik Niepodległości

   Po wschodniej stronie Kościelnego Wzgórza znajduje się Pomnik Niepodległości.

   15 grudnia 2017 r. na pierwszym spotkaniu "Członków Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Olecku", przedstawiono wiele propozycji upamiętniających tę wyjątkową rocznicę. Ksiądz Prałat Lech Janowicz i Józef Kunicki zaproponowali, aby na rynku powstał Pomnik Niepodległości. Inicjatywa budowy została poparta przez Burmistrza Olecka Wacława Olszewskiego i Teresę Krajewską. Aktywnego wsparcia udzielili działacze Okręgowego Mazurskiego Związku Piłsudczyków RP w Olecku – Władysław Krajewski i Lech Marczak.

   27 kwietnia 2018 r.  Rada Miejska w Olecku podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika  pn. „Pomnik Niepodległości" upamiętniającego 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   Prace przy wykopie i zagospodarowaniu terenu rozpoczęto 20 września 2018 r. Postument oraz prace budowlane wykonała firma z Wieliczek - "Topolski Ryszard Zakład Kamieniarsko Betoniarski".
   Projekt pomnika i rzeźbę popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonał Michał Selerowski, a odlew wykonała firma „Brązart” Barbary i Juliusza Kwiecińskich z Pleszewa. Pomnik został odsłonięty 11 listopada 2018 roku w czasie obchodów narodowego święta oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

⎼ Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego pomnika. Jest to wyraz, dar olecczan wszystkim tym, którzy przez 123 lata walczyli, aby na nowo powstała i odrodziła się Polska ⎼ powiedział podczas uroczystości burmistrz Wacław Olszewski.

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek. Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski