Parafia Judziki
Judziki - wcześniejsze nazwy Judzicken, Juczigken - w 1936 roku otrzymały niemiecką nazwę Wiesenhöhe. Powstały w 1561 roku jako wieś chłopska, czynszowa, na prawie chełmińskim. Starosta książęcy sprzedał w tym czasie 4 włóki lasu Jakubowi z Judzik w starostwie ełckim i polecił zagospodarować dalszych 40 włók przy pomocy sprowadzonych osadników. W 1600 r. w Judzikach mieszkali wyłącznie Polacy. Szkołę założono w roku 1766 r. W 1800 r.wieś należała pod względem administracyjnym do Olecka, pod względem sądowniczym - do Ełku, pod względem administracji kościelnej - do parafii w Mieruniszkach. W 1938 r. ludność wsi liczyła 733 mieszkańców. Do 1945 r. zamieszkiwała tu ludność wyznania ewangelicko-augsburskiego. Po II wojnie światowej Judziki i inne miejscowości zasiedliła ludność polska wyznania rzymskokatolickiego, pochodząca w przeważającej części z Suwalszczyzny.
Parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach utworzył w 1991 roku biskup warmiński Edmund Piszcz. Działkę pod budowę kościoła oraz domu parafialnego przekazali Wacław i Piotr Jagłowscy. Budowę rozpoczął ksiądz proboszcz Mieczysław Banek. W 1993 r. proboszczem nowym proboszczem parafii został ksiądz Czesław Król. 5 VII 1998 r. odbyła się prymicja księdza Jacka Ranta - pochodzącego z Judzik.
W 2000 r. ksiądz biskup diecezji ełckiej Wojciech Ziemba dokonał uroczystego wprowadzenia do nowo wybudowanego kościoła oraz poświęcił dzwon i Drogę Krzyżową.
13 marca 2003 r. pożar zniszczył znaczną część kościoła. Odbudowa trwała cztery miesiące. W 2003 r. księdza Czesława Króla zastąpił ksiądz Wiesław Dorosz - wikariusz z Katedry Lwowskiej w Ukrainie.
29 października 2003 r. świątynie konsekrował ksiądz biskup diecezji ełckiej Jerzy Mazur. Do parafii należą wsie: Judziki, Babki, Biała Olecka, Bialskie Pola, Lenarty. 1 sierpnia 2004 r. nowym proboszczem parafii został ksiądz Dariusz Jasiulewicz. 24 stycznia zmarł ksiądz proboszcz kanonik Maciej Mackiewicz.
13 lutego 2024 r. administratorem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach został ksiądz prałat Lech Janowicz.
Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach.
Kościół jest budowla halową, murowaną w stylu neogotyckim, z wyodrębnionym niewielkim prezbiterium do którego od strony północno-wschodniej przylega zakrystia, z fasadą główną zwieńczoną wieżą.
Odpusty: św. Ap. Piotra i Pawła – 29 czerwca. Księgi parafialne: od 1991, kronika parafialna również od 1991 r.
Ogłoszenia i intencje mszalne
Drogami Maryi. Pielgrzymka do sanktuariów Chorwacji i Hercegowiny.
|
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Jako proboszcz parafii NMP Królowej Polski serdecznie witam i zachęcam do odwiedzenia naszej wspólnoty parafialnej. Pragniemy razem przeżywać tajemnice Kościoła i poznawać życie religijne naszej parafii. Szczęść Boże. Ks. prałat Lech Janowicz |
2024.06.30 Msza święta odpustowa w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach.
NIEDZIELA 28 lipca 2024 9.00
17. NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 28 lipca 2024 1. Podczas Eucharystii doświadczamy cudu rozmnożenia chleba i zaspokajania najgłębszych ludzkich potrzeb i pragnień. Pragniemy trwać w dziękczynieniu za to, że Pan otwiera rękę i karmi nas do syta, że udziela wielu łask i towarzyszy nam na drogach życia…
2. Dzisiaj po Mszach Świętych błogosławimy kierowców i ich pojazdy z okazji ubiegłotygodniowego wspomnienia Świętego Krzysztofa. Także dzisiaj przypada Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. To wspaniała okazja, aby pomodlić się za nasze Babcie i Dziadków, a także wyrazić im wdzięczność za dobroć ich serca, że zawsze mają czas dla swoich wnucząt.
3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek, 1 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Świętego Alfonsa Marii Liguoriego, naszą modlitwę ofiarujemy w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania. Adoracja od godz. 17.00 W pierwszy piątek zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego sakramentu i do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania od godz. 17.00 Adorację zakończymy nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pierwszą sobotę od godz. 17.00 adoracja zakończona Nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP . W okresie wakacji nie odwiedzamy chorych.
4. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi, toteż staranną opieką otoczył kaplicę ku Jej czci, zwaną Porcjunkulą. Rocznica poświęcenia tej kaplicy przypada 2 sierpnia i według podania Świety Franciszek otrzymał w niej słynny odpust, który papieże zatwierdzili i rozciągnęli na cały Kościół na dzień rocznicy jej poświęcenia. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie kościoła parafialnego. Korzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone nam w sakramencie pojednania.
5. Dnia 1 sierpnia będziemy przeżywali 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Niech wspomnienie tego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną ojczyznę, za tych, którzy w walce o jej wolność oddali swoje życie, oraz za tych, którym powierzono w niej odpowiedzialne stanowiska.
6. Rozpoczynający się w tym tygodniu sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. To miesiąc pieszych pielgrzymek do Tronu Jasnogórskiej Madonny oraz wytężonej pracy przy żniwach. Wesprzyjmy modlitwą również podejmujących trudy pielgrzymowania bądź pracy w polu, sadzie czy ogrodzie. Wykorzystajmy go także, by ćwiczyć wolę i ducha przez całkowitą lub czasową abstynencję od używek, zwłaszcza alkoholu.
7. Pozdrawiamy wszystkich urlopowiczów i życzymy pięknego wypoczynku. Solenizantom i Jubilatom przekazujemy najlepsze życzenia.
Submenu
|