Historia
Historia budowy kościoła
Po zakończeniu II wojny Światowej, imigracji na te tereny znacznej liczby ludności wyznania rzymsko - katolickiego dotychczasowy kościół katolicki przy ulicy Zamkowej, wybudowany w 1862 roku dla nielicznych wiernych wyznania katolickiego był już za mały, aby mógł pomieścić wszystkich wiernych.
Podjęto więc starania rozbudowy istniejącego kościoła katolickiego albo budowę kościoła nowego. Ksiądz administrator parafii pw. Podwyższenia Krzyża w. ks. Józef Mańkowski, pracujący w Olecku od 31.07.1975 roku do 30.06.1980 roku pisał już 15.10.1976 roku do Ks. biskupa warmińskiego w Olsztynie:
Do pana Wojewody Suwalskiego zwracają się parafianie, pisząc 17.01.1980 roku:
W archiwum archidiecezjalnym diecezji warmińskiej, znajduje się także uzasadnienie budowy kościoła i list do pana I Sekretarza Generalnego PZPR Tow. Edwarda Gierka w Warszawie datowany 3.06.1980 roku:
W latach 1980 - 1987 parafię pw. Podwyższenia Krzyża Św. objął ks. Edmund Łagód.
Budowniczy kościoła ks. infułat Edmund Szczepan Łagód Więcej informacji w menu >>
We wrześniu 1980 roku założony został społeczny Komitet Budowy Kościoła parafii rzymsko-katolickiej w Olecku. Pan Wojewoda Suwalski 16 października otrzymał pismo tegoż komitetu o następującej treści:
Po przyjęciu ośmioosobowej delegacji, w skład której wchodzili: Mieczysław Kiełbasa, Marian Gulbierz, Sylwester Kaczor, Juliusz Uss, Andrzej Bereśniewicz, Władysław Rymsza, Jadwiga Hołownia i Jan Terlecki przez pana Wojewodę komitet społeczny wydał następujący komunikat:
27 lipca 1981 roku z prośbą do nowego Wojewody Suwalskiego zwrócił się administrator rzymsko-katolickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. ks. Edmund Łagód:
Znając już decyzję Wojewody Suwalskiego, wikariusz kapitulny diecezji warmińskiej ks. bp Jan Obłąk mocą kanonu 1162 Kodeksu Prawa Kanonicznego dekretem poleca Księdzu Dziekanowi Edmundowi Łagódowi odbudowę zabytkowego kościoła w Olecku, udzielając błogosławieństwa pasterskiego duszpasterzowi i wiernym parafii.
Rzeczywiście dnia 8 września 1981 roku do Kurii Biskupiej w Olsztynie wpływa decyzja Wojewody Suwalskiego o zezwoleniu na ujęcie w planie budownictwa sakralnego i kościelnego na rok 1981 budowy plebanii z salami katechetycznymi przy odbudowanym, zabytkowym kościele na Pl. Wolności w Olecku. Ostateczna decyzja w sprawie budowy wpływa do ks. bpa warmińskiego Józefa Glempa. Po rozmowie z księżmi współpracownikami ks. E. Łagód 21.04.1982 proponuje nadanie tytułu nowemu kościołowi w Olecku: NMP Królowej Polski. Przemawiają za takim tytułem następujące racje: rozpoczęcie prac budowlanych w Roku Jubileuszowym 600-lecia, obecności Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Ponadtokościół byłby pomnikiem wdzięczności Matce Bożej za wszelkie łaski udzielone przez Boga za pośrednictwem Pani Jasnogórskiej narodowi Warmii i Mazur. Chodziło też o umocnienie więzi ludu Bożego parafii Olecko z Matką Bożą Jasnogórską.
Ksiądz administrator prosi dalej ks. bpa Jana Obłąka o zatwierdzenie tytułu budującego się kościoła w Olecku i wyznaczenie dnia uroczystości odpustowych.
16.05.1987 r. wikariusz generalny ks. bp. Julian Wojtkowski kieruje pismo do Urzędu Wojewódzkiego Wydziału do Spraw Wyznań:
Konsekwencją tego podziału powinno stać się mianowanie nowych proboszczów. W związku z tym wystosowano pismo z dn. 4.06.1987 r. do Urzędu ds. Wyznań w Suwałkach:
15 lipca 1987 r. administrator apostolski diecezji warmińskiej wydaje dekret, na mocy którego siedziba Rzymskokatolickiej Parafii w Olecku z kościoła Podwyższenia Krzyża Św. zostaje przeniesiona do kościoła Matki Boskiej Królowej Polski:
Prześledzenie liczby parafian i zmian, jakie się w niej dokonały, jest możliwe na podstawie danych Urzędu Skarbowego. Wydana przez Urząd decyzja na ul. Zamkową za rok 1987 wskazuje, że parafia liczyła 15 870 mieszkańców. Z kolei w decyzji wydanej na parafię pw. NMP Królowej Polski w roku 1988 liczbę mieszkańców oceniono na 13 300. Bp warmiński Edmund Piszcz 25 kwietnia 1990 roku wydał dekret powołujący do życia rzymsko-katolicką parafię pw. Św. Rodziny w Olecku na Osiedlu Siejnik: Już po podziale parafii ks. proboszcz E. Łagód otrzymał decyzję z Urzędu Skarbowego na przedział 10 000 - 12 000, w której podano liczbę 10 488 mieszkańców. Dnia 31 grudnia 2008 roku ustalono liczbę mieszkańców parafii pw. NMP Królowej Polski na 9 906. Bardziej miarodajne wydają się liczby pochodzące z ewidencji znajdującej się w kancelarii parafialnej, według której parafia liczy 9 860 katolików, 18 Świadków Jehowy, 17 wyznawców Bożego Kościoła w Chrystusie,13 Zielonoświątkowców, 3 osoby wyznania Ewangelicko - Augsburskiego i jeden staroobrzędowiec (uważani za sektę w Rosyjskim Kościele Prawosławnym).
Od początku powstania parafia należała do dekanatu pw. NMP Królowej Polski i diecezji warmińskiej. Na skutek reorganizacji struktur kościelnych w 1992 r. parafia znalazła się w nowo utworzonej diecezji ełckiej. Struktury dekanalne pozostały bez zmian do 16.10.2002 roku, kiedy to bp Wojciech Ziemba nadał dekanatowi tytuł pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
Tekst i fotografie opracował śp. ks. Czesław Dadura
Submenu
|