Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski - Kaplice
Strona Główna > Kościół i kaplice > Kaplice

Kaplice

   Na terenie parafii jest kościół filialny w pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Gordejkach Małych oraz kaplice pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Jaśkach i kaplica szpitalna pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Szpitalu Miejskim w Olecku.

Kościół filialny w pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Gordejkach Małych

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze   Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze  Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

W 2002 r. postanowiono dokonać przebudowy istniejącej kaplicy ulokowanej w świetlicy byłego PGR Gordejki. Przebudowywana kaplica była budynkiem parterowym nie podpiwniczonym, przykrytym dachem dwuspadowym, pokrytym papą. W ciągu ośmiu miesięcy wybudowano kościół z wieżą o powierzchni 181,36 m2, powierzchni użytkowej 156,15 m2 i kubaturze 998 m3. Autorami projektu byli inż. W. K. Wojciechowski oraz konstruktor mgr inż. Juliusz Uss. Wysiłek ten podjęto przy znacznej pomocy wiernych z kościoła głównego w Olecku, parafian z Gordejek i leżących blisko kaplicy wsi.
Pokrycie dachu wykonano z blachy dachówkowej w kolorze ceglastym na łatach. Na podłodze położono gres, na zewnątrz kościoła licówka z cegły silikatowej, przypory malowane farbą mrozoodporną w kolorze jasny brąz. Rynny i rury spustowe plastikowe w kolorze ciemny brąz. Kościół został wyposażony w tabernakulum, ołtarz, lektorium, fotel, taborety, ławki i konfesjonały wykonane przez pana Kazimierza Rękawka z Olecka, kinkiety, dwa żyrandole, dzwon, monstrancję i feretron M.B. Różańcowej dar od parafian z Gordejek i okolicznych wiosek, stacje Drogi Krzyżowej, obrazy, organy, kielich, patenę, ampułki, bieliznę kielichową, komże, alby, ornaty i dywany. Przy kościele jest koło różańcowe, schola oraz liturgiczna służba ołtarza.
Msza Św. w niedzielę odprawiana jest o godz. 10.00, pierwsze piątki miesiąca o godz. 17.00. Są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Odpust 1 maja, w święto patronalne św. Józefa Rzemieślnika.

Kaplica pw. bł. Edmunda Bojanowskiego znajduje się w Olecku Kolonia (Jaśki)

Kaplica pw. bł. Edmunda Bojanowskiego znajduje się w Olecku Kolonia (Jaśki)

Erygował ją bp E. Samsel 31 sierpnia 2001 roku. Służy ona do odprawiania nabożeństw w ośrodku dla osób wymagających opieki długoterminowej. Jest ich ok. 80. Kaplicę obsługuje ks. Dariusz Smoleński, proboszcz ze Szczecinek. Msza Św. jest odprawiana o godz. 14.00.

Kaplica pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Szpitalu Miejskim w Olecku

Kaplica pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Szpitalu Miejskim w Olecku

Kaplica została erygowana 13 grudnia 2000 r. (bp E. Samsel). Została ona przeniesiona z byłego budynku szpitala, w którym istniała od 1981 r. w związku z zawarciem porozumienia pomiędzy ks. dziekanem E. Łagódem administratorem parafii rzymskokatolickiej w Olecku i lekarzem Romanem Szeremetą dyrektorem ZOZ w Olecku. Zgodę na erekcję kaplicy półpublicznej z prawem przechowywania Najświętszego Sakramentu i odprawiania Eucharystii wyraził bp warmiński Józef Glemp 19 kwietnia 1981 r. Msze Św. odprawiane są w niedzielę, uroczystości i pierwsze piątki miesiąca o godz. 14.30. Księża odwiedzają chorych po Mszy Św. i na każde wezwanie. 


Tekst: śp. ks. Czesław Dadura. Opracowanie i fotografie: J.Kunicki

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski