Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski - Pomnik Jana Pawła II
Strona Główna > Kościół i kaplice > Pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II

  Sobota 2 kwietnia 2005 r. zapadła głęboko w pamięci wielu ludziom na świecie. Odszedł od nas Ojciec Święty Jan Paweł II.

  Chcąc uczcić Jego pamięć - z inicjatywy Burmistrza Wacława Olszewskiego, Rada Miejska w Olecku, w dniu 28 kwietnia 2005 r. podjęła uchwałę intencyjną w sprawie budowy pomnika Papieża Jana Pawła II w Olecku. Kolejnym krokiem poczynionym w tym kierunku było powołanie, w dniu 6 lipca 2005 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Olecku, w którego skład weszli:
 1. Ksiądz Infułat Edmund Łagód,
 2. Ksiądz Dariusz Smoleński,
 3. Ksiądz Cezary Rozmus,
 4. Wacław Olszewski,
 5. Henryk Trznadel,
 6. Cecylia Domel,
 7. Stanisław Rekść,
 8. Wojciech Kot,
 9. Marek Gałązka.

  07 marca 2006 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w Olecku wybrał projekt autorki  Anna Drozd-Tutaj z Krakowa. W podjęciu decyzji pomogli mieszkańcy, których poproszono o wyrażenie swojej opinii. W skład Komisji Konkursowej wchodzili:
1. Edmund Łagód - ks. Infułat, członek komisji d.s architektury sakralnej przy Kurii Biskupiej Diecezji Ełckiej.
2. Marek Gałązka - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. 
3. Maria Dzienisiewicz - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej,prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Przypisani Północy” w Olecku.
4. Cezary Gierszewski - architekt.
5. Adam Żywiczyński - konserwator zabytków oddział w Ełku.

Pomnik został odsłonięty 16 października 2007 roku

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Opis ideowy i techniczny
   Założeniem ideowym pomnik ku czci Ojca św. Jana Pawła II jest ukazanie Papieża jako wielkiego nauczyciela prawd wiary, człowieka ogromnej dobroci, wzoru chrześcijańskich cnót, pełnego miłości i szacunku do każdego człowieka.
  Forma plastyczna przedstawia postać Ojca świętego w szatach liturgicznych z pastorałem, przechodzącą przez symboliczne „ drzwi”. Prawą ręką otwiera skrzydło z widniejącym na nim papieskim herbem i jakże wymowny, zawołaniem:” Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Słowa te to wielkie przesłanie całego pontyfikatu Jana Pawła II.
   Drugie skrzydło drzwi nosi na sobie cytaty fragmentów homilii wygłoszonej podczas wizyty duszpasterskiej w Ełku, z czerwca 1999r.

„Dziś muszę się zatrzymać w Twoim domu” (ŁK 19,5)

Jesteśmy wezwani przez Chrystusa. Każdy ma inny sposób. Na różnych miejscach bowiem cierpi człowiek i woła o człowieka. Potrzebuje jego pomocy. Jakże ważna jest ta obecność ludzkiego serca i ludzkiej solidarności.
 Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy „Krzyk biednych”

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (MT 5,3)

 Jest to wołanie Chrystusa, które dzisiaj winien usłyszeć każdy chrześcijanin, każdy człowiek wierzący. Bardzo potrzeba ludzi ubogich duchem, czyli otwartych na przyjęcie prawdy i łaski, na wielkie sprawy Boże (…).
Oni są prawdziwie mocni, bo napełnieni bogactwem łaski bożej.
 Oto ludzie ubodzy w duchu, sami nie posiadając ani srebra ani złota, dzięki Chrystusowi mają moc większa niż ta, która mogą dać wszystkie bogactwa świata”

Ełk, 8.VI.1999r.

   Umieszczony powyżej herb Olecka podkreśla ogromną wdzięczność i pamięć mieszkańców Ziemi Oleckiej za ogromna rolę jaka odegrał Ojciec Święty w historii Kościoła, Polski i świata.
   Miękko potraktowana, organiczna forma figury zestawiona została dwoma kamiennymi blokami-skrzydłami drzwi o geometrycznej, oszczędnej bryle. Figura odlana z brązu, patynowana o wys. Ok. 240 cm ustawiona wraz z kamiennymi płytami drzwi wykonanymi z piaskowca z wykutymi na nich herbami oraz liternictwem (wys. 350 cm) ustawiona na prostej podstawie-płycie o wysokości 20 cm, długości 350 cm i głębokości 200 cm. Podstawa betonowa z okładzina z polerowanego, czarnego granitu.

   Pomnik doświetlony trzema punktami lamp umieszczonych w płaszczyźnie płyty chodnika. Plac wokół pomnika wyłożony kamiennym brukiem granitowym oraz brukiem betonowym.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski