Kadzidło
Kadzidło - znak ognia kojarzy się z używanym w kościele kadzidłem. Dla wielu jest to znak niezrozumiały, niosący ze sobą jakąś tajemnicę, kojarzący się z czarami. Żeby więc nie było nieporozumień, trzeba wiedzieć, że w chrześcijaństwie nie ma czarów.
Kadzidło jest symbolem modlitwy, która jak dym wznosi się do góry, do słuchającego Boga. Jego zapach, rozumiany jako „woń miła Bogu” ( por. Ez 20,41 ), oznacza modlitwę oraz to, że ludzie pragną, by była ona miła Bogu jak zapach kadzidła.
Dym kadzidła ma również znaczenie oczyszczające. W Starym Testamencie okadzano ofiary przed złożeniem ich Bogu. Dziś okadzenie kapłana i ludu uczestniczącego w liturgii ma stanowić ich oczyszczenie, by z czystymi sercami sprawowali święte obrzędy i z odpowiednim nastawieniem w nich uczestniczyli.
Kadzidło nie jest bezpośrednio związane z żadną czynnością, która wymagałaby święceń, dlatego może go używać każdy. Robimy to przecież w naszych domach w Uroczystość Objawienia Pańskiego ( Trzech Króli). Podczas liturgii są wyznaczeni ministranci odpowiedzialni za kadzidło, czyli turyferariusz( ten, który niesie kadzielnicę ) i nawikulariusz ( ten, który niesie naczynie w kształcie łódeczki, w której jest kadzidło.
|