Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski - Kościół i kaplice
Strona Główna > Kościół i kaplice

Kościół i kaplice

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kościół ewangelicko augsburski w centrum miasta, usytuowany na wzgórzu kościelnym pośrodku rynku został spalony przez wkraczające do Olecka wojska sowieckie II i III Frontu Białoruskiego. W wyniku ofensywy styczniowej, wojska te zajęły Olecko 23 stycznia 1945 roku. Zniszczenia i straty spowodowane działaniami wojennymi były bardzo duże. Spalone zostało całe śródmieście Olecka wraz z zabytkową, najbardziej wartościową zabudową wokół rynku. Ówczesne władze państwowe nie udzieliły zezwolenia na odbudowę tej świątyni i w 1954 roku. została ona rozebrana. Na jej miejscu urządzono plac zabaw dla dzieci tzw. ogródek jordanowski.


 

We wrześniu 1980 roku proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Olecku ks. Edmund Łagód zakłada został społeczny Komitet Budowy Kościoła parafii rzymsko-katolickiej w Olecku.

8 września 1981 roku do Kurii Biskupiej w Olsztynie wpływa decyzja Wojewody Suwalskiego K. Jabłońskiego o zezwoleniu na ujęcie w planie budownictwa sakralnego i kościelnego na rok 1981 budowy plebanii z salami katechetycznymi przy odbudowanym, zabytkowym kościele na Pl. Wolności w Olecku.

Z pięciu projektów zgłoszonych do konkursu na budowę świątyni został wybrany projekt mgra inż. A. Nowakowskiego i mgra inż. J. Pawłowskiego.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Równocześnie był budowany dom parafialny przy Placu Wolności 18. Budowy domu parafialnego i kościoła podjęło się Ełckie Przedsiębiorstwo Budowlane. 13 października 1981 r. ruszyły prace na wzgórzu kościelnym. Zaczęto oczyszczać teren, wywozić gruz i wykonano wycinkę drzew.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Budowę kościoła rozpoczęto 24 września 1981 roku, kamień węgielny wmurowano 2 października 1984 r., a konsekracji dokonał ordynariusz warmiński ks. bp Edmund Piszcz. Uroczystości odbyły się 8 września 1990 r., czego świadectwem jest zapis na tablicy znajdującej się w kruchcie kościoła.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Bryła budynku została zaprojektowana w stylu współczesnym z nawiązaniem do elementów tradycyjnych. Kościół posiada dwa poziomy kościół górny i kościół dolny. Ich wymiary to: kościół górny: kubatura 29070.70 m3; powierzchnia użytkowa 2028.30 m2; wysokość 50 m + krzyż 5.5 m = 55.5 m; kościół dolny: kubatura 4869.5 m3; powierzchnia użytkowa 686.40 m2; wysokość 3.50 m.

 

Kościół dolny składa się z nawy głównej, prezbiterium z zakrystią i pomieszczeń pomocniczych (kaplica pogrzebowa, kotłownia, korytarze i salki na sprzęt pomocniczy).

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Kościół górny składa się z nawy głównej, dwóch naw bocznych, prezbiterium z zakrystią i kruchty. Kruchta mieści się w wieży kościelnej, która wyniesiona jest ponad dach na wysokość 55,5 metrów. Fundamenty kościoła wykonano w postaci żelbetowych ław i stóp fundamentowych. Mury kościoła wykonane są z cegły ceramicznej pełnej oraz cegły klinkierowej. Wewnątrz kościoła warstwa licowa z cegły pełnej jest otynkowana, natomiast warstwa licowa z cegły klinkierowej jest wykończona spoinami wklęsłymi celem poprawienia akustyki kościoła. W kościele dolnym, na wniosek konserwatora zabytków, wykonano dwie ściany murowane z kamienia jako historyczne nawiązanie do murów kościoła, który do czasów powojennych znajdował się na wzgórzu kościelnym. Strop nad kościołem dolnym wykonano w postaci płyty żelbetowej opartej na żebrach i podciągach żelbetowych.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Zarówno w kościele dolnym, jak i w kościele górnym wykonano dwa rzędy słupów żelbetowych, na których opiera się konstrukcja stropu nad kościołem dolnym oraz konstrukcja sklepienia nad kościołem górnym, a także konstrukcja dachu. Słupy w kościele dolnym mają przekrój kwadratowy, natomiast w kościele górnym przekrój kwadratowy przechodzi, poprzez rozetę w górnej części, w przekrój ośmiokątny. Sklepienia nad kościołem górnym oparto na ścianach zewnętrznych i na dwóch rzędach słupów wewnętrznych. Sklepienie wykonano w postaci sklepienia kryształkowego jako układ wzajemnie przecinających się płaszczyzn z płyt żelbetowych opartych na ukrytych żebrach i podciągach żelbetowych. Na konstrukcji nośnej sklepienia wykonano drewnianą konstrukcję więźby dachowej. Pokrycie dachu stanowi blacha miedziana na deskowaniu. Również wszystkie obróbki blaszane wykonano z miedzianej blachy. W nawie głównej wykonano żelbetowe płyty balkonowe na dwóch poziomach. Poziom niższy z przeznaczeniem dla wiernych w czasie świąt i uroczystości oraz poziom wyższy z przeznaczeniem na organy i miejsce dla organisty i chóru kościelnego.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Wykonany został również mały trzeci balkonik, pod samym sklepieniem, w chwili obecnej zakryty atrapami piszczałek organowych. Wieża kościelna wykonana została całkowicie jako murowana. Wiele poziomów stropów wieży zapewnia sztywność jej konstrukcji oraz umożliwia jej właściwe użytkowanie (poza poziomami balkonów znajduje się w niej również poziom dzwonów kościelnych wraz z ich napędami elektrycznymi). Ostrosłupowe zakończenie wieży wykonane zostało w postaci kratownic drewnianych, odeskowanych i pokrytych blachą miedzianą. Na szczycie wieży został zamocowany krzyż wykonany z blachy kwasówki o wys. 5,5 m.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Rysunek z kancelarii parafialnej kościoła.

Pierwotny projekt zakładał wykonanie ostrosłupa wieży jako konstrukcji żelbetowej z balkonem dookoła części ostrosłupowej. Balustrada balkonika, wykonana na kształt korony, miała nawiązywać do wezwania kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski). Oprócz zakrystii w kościele dolnym i górnym, na wyższych kondygnacjach mieszczą się dodatkowe pomieszczenia pomocnicze.` W prezbiterium kościoła górnego, po jego lewej stronie, wykonano balkonik nad bocznym wejściem do kościoła. W zamierzeniach projektantów miał on służyć scholi dziecięcej lub młodzieżowej. Kościół to przykład architektury współczesnej o regularnym wielobocznym rzucie. Zwarta, przysadzista bryła budynku, przykryta stromym nisko schodzącym dachem, jest zrównoważona strzelistą wieżą usytuowaną nad kruchtą. Klinkierowo - tynkowane ściany poprzecinane są pasami okien dochodzących aż do okapu dachu. We wnętrzu kościoła uwagę skupia figura Matki Boskiej usytuowana nad ołtarzem, a lekkie kryształkowe sklepienie równoważy masywność klinkierowych ścian. Wnętrze kościoła Figura Matki Bożej została wykonana z drzewa lipowego przez artystę rzeźbiarza Władysława Janię. Pod figurą znajduje się napis nawiązujący do ślubów króla Jana Kazimierza: Królowo Korony Polskiej módl się za nami. W prezbiterium najważniejsze miejsce zajmuje tabernakulum pancerne wykonane przez pracownię: Zakład Mechaniczny mgr J. Polakowski z Łodzi.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Ołtarz, chrzcielnica oraz dwie ambonki wykonane są z marmuru kubańskiego przez firmę kamieniarską Waldemara Pikiela z Szydłowca, wg projektu profesora Adolfa Szczypińskiego z Warszawy.

Posadzki w górnym kościele wykonane z marmuru Bolechowice (tzw. morawicą) a w dolnym kościele z marmuru włoskiego.

W prezbiterium znajdują się cztery rzeźbione figury przedstawiające św. Józefa, św. Franciszka, św. Antoniego z Padwy i św. Maksymiliana Kolbego oraz figurka Matki Bożej Fatimskiej, a z prawej strony obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W kościele znajdują się siedzenia dla głównego celebransa i ministrantów, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały i ławki wykonane z drewna dębowego.

Oświetlenie kościoła to naturalne światło wpadające przez okna witrażowe i elektryczne oświetlenie żyrandolowe.

W latach 2001/2002 zakupiono i zamontowano nowe organy cyfrowo-koncertowe.

Zakrystia została wykonana w drewnie dębowym. Szafy wykonane z drewna jesionowego przez stolarza Pana Kalinowskiego z Ełku Jej wyposażenie to: monstrancja, kielichopateny (4 sztuki), puszki (6 sztuk), kielichy (7 sztuk), ornaty na święta i rok liturgiczny (47 sztuk), kapy (9 sztuk), welony (3 sztuki), alby (25 sztuk), komże (20 sztuk), obrusy na ołtarze (19 sztuk) i bielizna kielichowa.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

16 października 2007 r. tuż obok kościoła stanął pomnik papieża Jana Pawła II. Pomnik poświęcił bp Jerzy Mazur - biskup diecezji ełckiej. Na tablicy z piaskowca znajduje się napis: Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Więcej informacji

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Po wschodniej stronie Kościelnego Wzgórza znajduje się Pomnik Niepodległości. Pomnik został odsłonięty 11 listopada 2018 roku w czasie obchodów narodowego święta oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomnik Niepodległości w Olecku. 

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Grób Dziecka Nienarodzonego - poświęcono 20 października 2019 r.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

8 marca 2020 r. w czasie Mszę Świętej odprawionej przez J.E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura, została odsłonięta tablica ku pamięci ks. inf. Edmunda Łagóda. Msza Święta była transmitowana przez TVP Polonia >>>

 


 

Dom parafialny jest wykonany w technologii tradycyjnej, murowany, ma stropy prefabrykowane z płyt kanałowych. Elewacja frontowa od strony Pl. Wolności nawiązuje do kamieniczkowej zabudowy centrum starego Olecka.

Piwnica, parter, piętro I, piętro II i poddasze o wymiarach: kubatura 7411.98 m3; powierzchnia zabudowy 621.00 m2; powierzchnia użytkowa 2249.05 m2; długość 36.97 m (24.77 m); szerokość 23.85 m (15.55 m). Ściany murowane z cegły klinkierowej pełnej i gazobetonu. Stropy z płyt kanałowych. Dach to konstrukcja drewniana płatwiowo-kleszczowa na stolcach prostych i pochylonych. Pokrycie dachu dachówka esówka

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze


Na terenie parafii jest kościół filialny w pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Gordejkach Małych oraz kaplice pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Jaśkach i kaplica szpitalna pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Szpitalu Miejskim w Olecku. Węcej informacji w menu >>>


Wykorzystano tekst: śp. ks. Czesław Dadura. Opracowanie i fotografie: J.Kunicki

Submenu

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski