Parafia Judziki

Judziki - wcześniejsze nazwy Judzicken, Juczigken - w 1936 roku otrzymały niemiecką nazwę Wiesenhöhe. Powstały w 1561 roku jako wieś chłopska, czynszowa, na prawie chełmińskim. Starosta książęcy sprzedał w tym czasie 4 włóki lasu Jakubowi z Judzik w starostwie ełckim i polecił zagospodarować dalszych 40 włók przy pomocy sprowadzonych osadników. W 1600 r. w Judzikach mieszkali wyłącznie Polacy. Szkołę założono w roku 1766 r. W 1800 r.wieś należała pod względem administracyjnym do Olecka, pod względem sądowniczym - do Ełku, pod względem administracji kościelnej - do parafii w Mieruniszkach. W 1938 r. ludność wsi liczyła 733 mieszkańców.
Do 1945 r. zamieszkiwała tu ludność wyznania ewangelicko-augsburskiego. Po II wojnie światowej Judziki i inne miejscowości zasiedliła ludność polska wyznania rzymskokatolickiego, pochodząca w przeważającej części z Suwalszczyzny.

Parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach utworzył w 1991 roku biskup warmiński Edmund Piszcz. Działkę pod budowę kościoła oraz domu parafialnego przekazali Wacław i Piotr Jagłowscy. Budowę rozpoczął ksiądz proboszcz Mieczysław Banek. W 1993 r. proboszczem nowym proboszczem parafii został ksiądz Czesław Król.
5 VII 1998 r. odbyła się prymicja księdza Jacka Ranta - pochodzącego z Judzik.

W 2000 r. ksiądz biskup diecezji ełckiej Wojciech Ziemba dokonał uroczystego wprowadzenia do nowo wybudowanego kościoła oraz poświęcił dzwon i Drogę Krzyżową.

13 marca 2003 r. pożar zniszczył znaczną część kościoła. Odbudowa trwała cztery miesiące. W 2003 r. księdza  Czesława Króla zastąpił  ksiądz Wiesław Dorosz - wikariusz z Katedry Lwowskiej w Ukrainie.

29 października 2003 r. świątynie konsekrował  ksiądz biskup diecezji ełckiej Jerzy Mazur. Do parafii należą wsie: Judziki, Babki, Biała Olecka, Bialskie Pola, Lenarty.
1 sierpnia 2004 r. nowym proboszczem parafii został ksiądz Dariusz Jasiulewicz.  
24 stycznia zmarł ksiądz proboszcz kanonik Maciej Mackiewicz.

13 lutego 2024 r. administratorem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach  został ksiądz prałat Lech Janowicz.


Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach.

Kościół jest budowla halową, murowaną w stylu neogotyckim, z wyodrębnionym niewielkim prezbiterium do którego od strony północno-wschodniej przylega zakrystia, z fasadą główną zwieńczoną wieżą.

Odpusty: św. Ap. Piotra i Pawła – 29 czerwca.
Księgi parafialne: od 1991, kronika parafialna również od 1991 r.